Muhteşem Güzelliğe Sahip 7 Yunan AdasıMuhteşem Güzelliğe Sahip 7 Yunan Adası

Yunan adaları doğal güzellikleri ile tatil yapmak için tercih edilen adalardır. Bu adaların oluşum şekilleri farklı olmakla birlikte özellikle volkanik oluşum kaynaklıdır. Şimdi muhteşem güzelliğe sahip 7 adaya göz atalım.

  1. Mikanos Adası

Santaroni Adası’yla sürekli rekabet içinde olan Mikanos Adası bu adayı gören ve gezen halk tarafından parti adası, rüzgâr adası, özgürlükler adası ve daha birçok farklı isimle anılıyor. Burada özellikle evler beyaz renkli bir durumda olup bu evlerin bahçeleri birçok egzotik çiçekle dekore edilmiştir. Konakla için birçok otel bulunmakta olup yazlık ev kiralamanız da mümkün.

Yüzmek için ücretli ve ücretsiz plajlar da bulunmaktadır. Bu adayı ünlü yapan şey özellikle yel değirmenlerinin olduğu tepeden gün batışını seyredebilmektir. Ayrıca gece hayatı ile ünlü olup sabaha kadar dans ve müziğin iç içe oluğu barlarda sınırsızca eğlenebilirsiniz.

Bu ada çok fazla rüzgâra maruz kalmakta olup rüzgârsız bir gün bulmak oldukça zordur. Bu adada ön yargılar oldukça düşük bir seviyededir. İşte gece hayatı, rüzgâr şiddeti ve ön yargı seviyesinin düşük olmasından dolayı bu ada sırasıyla parti adası, rüzgâr adası ve özgürlük adası adını almaktadır.

  1. Santaroni Adası

Bu ada volkanik olaylar sonucu oluşan bir ada olmakta olup bu adanın sahilleri bu sebepten dolayı siyah taşlarla kaplıdır. Bu adada bulunan Oia ve Thira köyleri özellikle mavi kubbeli kiliseleriyle oldukça ünlü olup ikisinin arasında otobüs ile yarım saatlik bir mesafe bulunmakta. Beyaz evleri ile Mikanos Adası’na benzemektedir.

Bu adada deniz suyu oldukça temiz ve bu yönüyle rahatça yüzülmeye uygundur. Bu adayı Mikanos Adası’ndan ayıran en önemli şey bu adada sonsuzluk havuzlarının bulunmasıdır. Bu ada özellikle balayı yapan çiftlerin ilk tercihi olduğundan bu adaya romantizm adası denilmektedir.

  1. Girit

Yunan Adaları’nın en büyüğü olan bu ada tarihte pek çok Osmanlı padişahlarının ve diğer hükümdarların uğruna savaş açtığı bir adadır. Bu savaşlardan hasar görse de güzelliğini hâlâ korumakta olan bir ada konumundadır. Bu yüzden bu ada daha çok tarihi eser ve yapılarıyla geniş bir üne sahiptir. Bu adada Avrupa’nın en eski sarayı olan Knossos Sarayı bu adaya ayrı bir hava katmaktadır. Ayrıca Venedik Limanı, Girit Kalesi de gezilecek yerlerden.

Burada bir liman şehri olan Kandiye’de aslan figürleri ile bezenmiş Aslanlı Meydan da görülmeye değerdir. Yunanlılarca inanılan bir tanrı olan Zeus’un doğduğu yer olduğuna inanılan Dikteon Mağarası, Almanya’ya karşı halkı savunan bir adam olan Minas adına yapılmış Aziz Minas katedrali ve daha birçok tarihi yapı bu adayı tarih kokan bir adaya dönüştürmekte. Bu ada ayrıca lezzetli zeytinleri ile ünlü olup gitmeden önce buradan zeytin ya da zeytinyağı almanızda fayda var.

  1. Patmos

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu ada çok küçük bir ada olup özellikle St. John Manastırı ile meşhur bir adadır. Bu manastırın meşhur olma sebebi İncil’in bir kısmının burada yazılmasından dolayı kutsal görülmesi. Burada yaşayan kişi çok az olup bu ada sakin ve sessiz bir yaşam tarzına sahip olup bu adanın en büyük şehirleri Chora ve Skala’dır. Ayrıca mağaraları ile ünlü bu adanın en önemli özelliklerinden biri de sahip olduğu mağaralarıdır. Bu mağaralardan Kıyamet Mağarası oldukça meşhurdur.

  1. Rodos

Bu ada da tıpkı Girit Adası gibi tarih kokan adalardan biridir. Rodos Akvaryum, Evengelismos Kilisesi, Şövalyeler Sokağı, Orta Çağ Saat Kulesi, Süleymaniye Camii, Hipokrat Meydanı, Kelebekler Vadisi, Lindos Köyü ve daha birçok yer veya yapıt görülmeye değerdir. Deniz turizmi yapmak isterseniz termal su kaynakları ile ünlü Kallithea Plajı, su sporları ile ünlü Tsambika Plajını da tercih edebilirsiniz.

  1. Zakintos

Bu ada özellikle bembeyaz ve yumuşak kumlarla kaplı sahilleriyle meşhurdur. Bu adada araba kiralamanız şart çünkü toplu taşıma yok denecek kadar azdır. Kaplumbağa görmek isterseniz Gerakes ya da Laganas Plajlarını, su sporları yapmak isterseniz Tsilvi Plajını tercih edebilirisiniz. Ayrıca Laganas Plajı içki servisleri ile özellikle İngilizlerin tercih ettiği bir mekân olup burada sınırsız dans ve müzik de bulunmaktadır.

  1. Sakız Adası

Yunan adaları arasında en çok bilinen Sakız Adası Türkiye’ye en yakın ada olup yollara katlanamayacak insanlar için tercih edilecek yerler arasında.  Bu ada sakızın üretildiği yer olduğundan adı Sakız Adası’dır. Ayrıca diğer Yunan adalarına göre daha ekonomiktir. Bu ada Çeşme’den yaklaşık yarım saatlik uzaklıktadır.

Tavernalarıyla ünlü Chios, koylarıyla meşhur Karfas, yüzmek için Komi, siyah taşlarla dolu volkanik bir plaj olan Mavra Volia, Sakız Adası’nın tarihi eserlerini içeren ve sakızın tarihini anlatan Mastic Müzesi, eski taş evleri ile meşhur Orta Çağ’a ait Prygi Köyü. Kaleler ile çevrili Orta Çağ’a ait Olympi Köyü ve burada bulunan Olympi mağarası, Orta Çağ’dan kalma gözetleme kulelerinin ev haline dönüştüğü kulelerin merkezi Mesta Köyü. Balık restoranlarındaki lezzetli balıklarıyla Lithi, giriş ücreti olmamakla birlikte soğuk plajı ile ünlü Elinda Koyu, uçurumun dibindeki Anavatos Köyü, ne UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Nea Moni Kilisesi yine tarih kokan ve görülmesi gereken yerlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir