Mardin’de Gezilecek YerlerMardin’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Mardin, Fırat ve Dicle nehirleri arasında bulunan tarihi bir şehirdir. Tarihte birçok medeniyet için ev sahipliği yapan Mardin, dünyanın dört bir yanından gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Kendine has evleri, yemekleri ve tarihi dokusu ile Türkiye’de mutlaka gezmeniz gereken şehirlerden birisidir. Peki, Mardin’de gezilecek yerler neresidir? Mardin nasıl bir şehirdir?

Mardin Hakkında

Mardin, Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan en etkileyici şehirlerden birisidir. 1 milyona yakın nüfusu ile birçok medrese, müze ve manastıra sahip şehir, tatil yapmak için de uygun bir yerdir. Tarihi evlerinde konaklamak ve eski yapıları gezmek, size Mezopotamya’nın kapılarını aralayacaktır. Her ilçesinin birbirinden güzel tarihi dokusu, doğal güzelliği ve hikâyesi vardır. Yaz günlerinin son derece sıcak ve kurak geçtiği Mardin’de kış ayları da oldukça soğuk geçmektedir. Akdeniz iklimini de hissedebileceğeniz bu şehirde gezmekten keyif duyacaksınız.

En eski yerleşim yerlerinden birisi olan Mardin’in tarihi, milattan öncelere dayanmaktadır. Farklı etnik ve dini kökenden insanlara ve eserlere ev sahipliği yapan Mardin, güneydoğu turlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Eğer tarihe merakınız varsa, Mezopotamya’nın dokusunu merak ediyorsanız ve arkeoloji ile ilgiliyseniz Mardin’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. İşte Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de Gezilecek Yerler

1.Mardin Zinciriye Medresesi

Mardin’in eski şehir merkezinde bulunan Zinciriye Medresesine merdivenli bir yoldan çıkarak ulaşıyorsunuz. Mükemmel bir Mardin manzarasının olduğu medreseden, Mardin taş evlerini izlemenizi tavsiye ederiz. Asıl adı Sultan İsa Medresesi olan bu yapı, Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından 1385 yılında inşa ettirilmiştir.

2.Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Kent Müzesi, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin birlikte yer aldığı bir yapıdır. 2.Abdülhamid tarafından Süvari Kışlası olarak inşa edilen bu yapı daha sonra Jandarma Komutanlığı Askerlik Şubesi ve ardından 2003 yılına kadar vergi dairesi olarak kullanılmıştır. 2004 yılında Sakıp Sabancı’nın ölümü anısına Sabancı Vakfı tarafından müze binası olması için restorasyon işlemleri başlamıştır. Birçok tarihi ve sanat eserini içerisinde barındıran bu müze, Mardin’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

3.Ulu Camii

Mardin’in en büyük camilerinden birisi olan Ulu Cami, Hz. Muhammed’in sakalının sergilendiği bir bölümünün bulunmasından dolay Müslüman alemi için önemli bir ibadet yeridir. Çevresinde küçük dükkânların ve alışveriş yapabileceğiniz güler yüzlü esnafların olduğu Ulu Cami, Mardin için oldukça önemli bir mimari eserdir. Bir başka Artuklu eseri olan Ulu Cami’nin yapım tarihi 1176 olarak tahmin edilmektedir.

4.Mardin Kalesi

10.yüzyılda inşa edilen Mardin Kalesi, şehrin tam üstünde yer almaktadır. Çıkılması yasak olan kale, askeri amaçlarla kullanılmaktadır. Ancak kalenin manzarası ve kalenin yamaçlarından seyredebileceğiniz Mardin manzarası, mutlaka görmeniz gereken manzaralardan birisidir. Pers, Sümer, Babil, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi daha birçok medeniyetin kullandığı bu kale, önemli askeri üslerden birisidir. Kayaların üzerine kurulmuş bu kale, Mardin’de gezilecek yerler arasında yerini almaktadır.

5.Mardin Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti binlerce yıllık bir tarihe sahiptir. Mezopotamya’nın izlerine ve dokusuna sahip bu kent, Mardin’in en önemli turistik yerlerinden birisidir. Türkiye’deki birçok antik kentin aksine girişin ücretsiz olduğu Dara Antik Kentinde hala bazı kazı çalışmaları sürmektedir. Antik kentin bazı yerleri tel ile çevrilmiş ve girişin yasak olduğu yerleri olmasına rağmen çoğu yerini ücretsiz olarak görme imkânınız vardır. Özellikle Mezopotamya tarihine ilgi duyan ve arkeolojik çalışmalar ile ilgilenen arkadaşların gezmesi gereken yerlerin başında gelir.

6.Hasankeyf

Geldik Hasankeyf’e. Dünyaca ünlü Hasankeyf, çoğu arkeolog tarafından dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Dicle Nehri’nin kıyısında bulunan Hasankeyf’in on bin yıllık bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Nehir kıyısında Hasankeyf’in bazı yerlerine giriş yasaktır. Ancak kafanızı yukarı kaldırdığınızda gördüğünüz manzara harikadır. Hasankeyf’in hemen üstünde bulunan tepelerde, insan eliyle yapılmış mağaralar mevcuttur. Eskiden bu mağaralarda insanlar yaşarmış ve araştırmalar ile kazı çalışmaları sürmektedir.

  1. Deyrulzafaran Manastırı

Bahsettiğimiz gibi Mardin, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze birçok halktan ve milletten, birçok kültür ve medeniyetten izleri barındıran Mardin’de gezilecek yerler arasında Deyrulzafaran Manastırı önemlidir. Mardin’deki tek manastır değildir elbette ama en önemlilerinden birisidir. 3 kattan oluşan bu manastır, Süryani Kilisesi için önemli merkezlerdendir. Taş nakışları, kemerleri, ahşap işlemeleri ve kubbeleri ile dikkat çekici bir güzelliğe sahip Deyrulzafaran Manastırı’nı görmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca…

Mardin’de gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir. Binlerce yıldır varlığını sürdüren ve tarihte önemli bir yeri olan Mardin, hem uzun tarihi hem de mimari yapılarıyla turist çekmeye devam etmektedir. Mardin’de gezilecek diğer yerlerden bahsetmek gerekirse; Mor Gabriel Manastırı, Kasımiye Medresesi, Şehidiye Medresesi, Midyat Mağaraları, Firdevs Köşkü, Zerzevan Kalesi… Gördüğünüz gibi saymakla ve sıralamakla bitmeyecek birçok yapıya sahip Mardin, mutlaka gezmeniz gereken şehirlerden birisidir. Güneydoğunun muhteşem tarihi ve Mezopotamya’nın dokusunu hissetmek istiyorsanız, mutlaka Mardin’e uğramalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir