Gaziantep’te Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek YerlerGaziantep’te Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler

Gaziantep Türkiye’nin en önemli şehirlerindendir. Öyle ki Türkiye’de gastronomi dendiğinde ilk akla gelen şehir şüphesiz Gaziantep’tir. Şehir enfes mutfağı ve lezzetleri ile adından Dünya Gastronomisinde sıklıkla bahsettirmektedir. Son yıllarda gastronomi anlamında şehrin reklamı son derece iyi yapılmaktadır ve bu durum turistlerin de şehre akın akın gelmesini sağlamaktadır. Gaziantep gerek Cumhuriyet öncesi gerek Kurtuluş Savaşı dönemleri ile de son derece önemli tarihe sahip olan bir şehirdir.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar çarşısı Gaziantep’te gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Şehrin kültürü ve tarihi dokusu Türkiye’deki diğer şehirlere göre son derece farklıdır ve bu kültürü hissetmek için en iyi noktalardan birisi de bakırcılar çarşısıdır. Çarşı adını sürekli olarak bakırlara farklı şekiller vererek birer sanat eseri çıkaran bakır ustalarından ve dükkanlarından almaktadır. Çarşının içindeki dükkanların arkasında bulunan atölyelerinde çalışan ustaların bakırlara vurarak çıkardıkları sesleri sürekli olarak duymak mümkündür. Çok eski dönemlerden beri bakırdan üretilmiş malzemeler çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Özellikle mutfakta içeceklerin saklanması ve servis edilmesi amacıyla üretilen gereçler hala bakırcılar çarşısında yoğunlukla üretilmekte ve satılmaktadır. Çarşıda sadece bakırcı dükkanları değil farklı dükkanlar da vardır.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma mozaik müzesi Zeugma antik kenti ve civarındaki tarihi yerleşimlerden çıkarılan son derece önemli eserlere sahip bir müzedir. Müze dünyadaki en büyük ikinci mozaik müzesi olma unvanını elinde tutmaktadır. Kazıların devam etmesi sebebiyle müzeye eklenebilecek kalitedeki eserler belirli aralıklara koleksiyonların arasına eklenmektedir. Dünya çapında son derece popüler olan Çingene kızı mozaiği de bu müzede sergilenmektedir. Ziyaretçilerin bir kısmı sadece bu mozaik eseri görmek için gelmektedirler. Eserin zarar görmemesi için tamamen karanlık olan bir odada saklanmakta ve çok küçük bir ışık ile aydınlatılarak ziyaretçilere sergilenmektedir. Çingene kızı son derece popüler olsa da müzede onun gibi çok farklı ve değerli eserler de mevcuttur. Bu eserler genellikle ilgili dönemde antik kentte yaşayan halkın evlerinin ya da havuzlarının taban döşemelerinde kullandıkları küçük taşların birleştirilmesi ile oluşturulmuş desenlerdir.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep manzarasını en güzel yerden izlemek isteyenler mutlaka Gaziantep kalesini ziyaret etmelidirler. Kale şehrin merkezine tamamen hakim olacak şekilde bir tepeye konuşlandırılmıştır. Tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmese de Roma döneminde bölgenin korunması ve devriye gibi amaçlar için kullanıldığı bilinmektedir. Kale yıllar boyunca pek çok kez restore edilmiştir ve son halini 21. yüzyılın başlarında almıştır. Kalenin içinde Gaziantep için son derece önemli olan Kurtuluş savaşı tarihini anlatan bir bölüm bulunmaktadır. Bu panoramik müze kurtuluş savaşı döneminde verilen mücadeleleri, yaşanan acıları anlatmaktadır. Savaş döneminin tüm duygularını yoğun olarak hissettiren bu müze aynı zamanda Kurtuluş savaşında şehit olan kahramanların isimlerini de yaşatmayı amaçlamaktadır.

Eski Şehir Merkezi

Şahinbey ilçesinde bulunan eski şehir merkezi önceki dönemlerde şehrin kalbinin attığı nokta konumundadır. Bu dönemlerden kalma tarihi konakların büyük bir kısmı restore edilmiştir ve hala kullanılmaktadır. Bu konakların bazıları günümüzde otel olarak hizmet vermektedir. Farklı bir deneyim yaşamak isteyen misafirlerin Gaziantep’in tarihi konaklarında konaklamaları mümkündür. Bunun yanında yine eski şehir merkezinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu ev bulunmaktadır. Bu evde de Atatürk’e ait eşyaların bir kısmı sergilenmektedir ve şehri ziyaretinde istirahat ettiği oda ile yatak hala olduğu gibi korunmaktadır. Bunların yanında dar ve araç trafiğine kapalı tarihi sokaklarda eski günleri canlandırarak yürümek mümkündür.

İmam Çağdaş

Gaziantep mutfağının ne kadar zengin olduğu bilinmektedir. Bu mutfakta en büyük pay sahiplerinden birisi de lezzetleri ile herkesi büyüleyen İmam Çağdaş restoranıdır. Restoran Gaziantep başta olmak üzere Doğu bölgesine özgü tatları müşterilerine sunmaktadır. Bu tatların arasında pek çok lezzet bulunurken hem farklı çorbalar, ara sıcaklar ve yemekler tüketmek hem de Gaziantep ile bütünleşmiş olan ve Türkiye’de de en çok sevilen tatlılardan birisi olan baklavanın tadına bakmak mümkündür. Gaziantep baklavası için farklı adresler önerilse de İmam Çağdaş da hazırladığı kaliteli ve lezzetli baklava ile bu önerilerin arasına girmeyi başarmaktadır. Tabi ki bu kadar popüler olmuş bir restoranın fiyatlarının da ortalamanın üzerinde olduğunu bilmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir